10 Zasad przy wyborze kasku motocyklowego.

Kupując nowy kask, warto znać kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam na wybór odpowiedniego modelu. Jeśli będziemy się nimi kierować, z pewnością będziemy zadowoleni ze swojego zakupu, niezależnie od tego czy będzie to pierwszy kask w naszym życiu, czy trafi on do naszej kolekcji. Zaczynajmy!

 

Wygoda

 

Jeśli zakładając kask, będzie on dla nas zbyt ciężki, od razu powinniśmy zdecydować się na wybór innego modelu. Spróbujmy sobie wyobrazić, że przy wielogodzinnej, pochylonej jeździe, musimy skupiać się na utrzymaniu pozycji. Z pewnością obniży to komfort i bezpieczeństwo jazdy, gdyż będziemy skupiać się na zupełnie innych rzeczach niż jazda. Kask powinien odpowiednio mocno przylegać do głowy, jednak nie powinien cały czas jej uciskać. Przystosuje się on jednak po kilkunastu godzinach, więc początkowo może być on jednak nieco zbyt ciasny.

 

Materiał skorupy

 

Od razu możemy odrzucić wszystkie polimerowe kaski po 100, 150 czy 200 złotych. Zainwestujmy w ochronę głowy, która będzie wykonana solidnie. Przykładem takich materiałów będzie karbon (włókno węglowe), kevlar, czy chociażby włókno szklane. Spotkać możemy się również z mieszaninami włókien, co przyniesie satysfakcjonujący efekt.

 

Wypełnienie

 

Kaski o niskiej cenie i marnej jakości, są zazwyczaj wypełnione styropianem, który nie ochroni naszej głowy podczas uderzenia. Dobrej jakości kask, będzie posiadał wypełnienie EPS, które gwarantuje nam bezpieczeństwo.

 

Rozmiar

 

W żadnym wypadku nie może być on zbyt ciasny, lub zbyt mały. Nie warto więc zamawiać kasków na oko, najlepszym rozwiązaniem będzie przymierzenie ich w sklepie, lub wykonanie na specjalne zamówienie. Sytuacja wygląda tak samo jak z butami, inni producenci, mogą mieć inny kształt, więc różnić się będzie również ich rozmiar.

 

Zapięcie

 

Wybór zapięcia zatrzaskowego jest wygodny i tak samo niebezpieczny, nie wytrzyma ono poważnego incydentu na drodzę. Dużo lepszym wyjściem, będa zapięcia DD, które są o wiele wytrzymalsze i trwałe.

 

Rodzaj

 

Kask powinien być dopasowany do stylu jazdy. Jeśli korzystamy z maszyn szosowo-turystycznych, dobrym wyjściem będzie kask szczękowy. Jeśli jest to skuter, nasz wybór powinien paść na kask otwarty. Naturalnie w przypadku maszyn sportowych będzie to model integralny, a dla jazdy terenowej, kask crossowy.

 

Certyfikaty

 

Wszystkie sprzedawane kaski muszą posiadać atest, jest on jednak niewystarczający, więc im więcej znajdziemy certyfikatów przy danej firmie i będą one prestiżowe, tym dla nas lepiej!

 

Wnętrze kasku

 

Od wyściółki zależy w głównej mierze komfort naszej jazdy. Ma ona wpływ na wchłanianie wilgoci, co z pewnością okaże się bardzo przydatne podczas dni letnich, gdy temperatura jest bardzo wysoka.

 

Rozmowa z pracownikiem

 

Jeśli w dalszym ciągu nie możemy się zdecydować, bardzo odpowiedzialnym podejściem będzie rozmowa z pracownikiem sklepu. Jest to człowiek, który codziennie rozmawia z klientami i zazwyczaj zna wszystkie nowinki techniczne. Z pewnością pomoże nam w doborze odpowiedniego modelu.

 

Technologia

 

Będąc fanem gadżetów, możemy uzbroić się w model który udostępni nam kilka ciekawych rozwiązań jak odbiornik bluetooth, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z zestawu słuchawkowego i wielu innych gadżetów. Przydatnym udogodnieniem, będą przyciemnione szybki, których stopień będzie się zmieniał wraz z natężeniem promieni.