Jak wybrać dopasowany kask motocyklowy? Kilka prosty zasad.

Bezpieczeństwo jazdy na motocyklu, powinno być najważniejszym aspektem dla każdej osoby, która wyrusza w drogę swoim jednośladem. Nie powinniśmy nawet myśleć o odpaleniu silnika, póki na naszej głowie nie będzie znajdować się kask zabezpieczający, zwłaszcza jeśli jesteśmy osobami początkującymi. Musimy jednak wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio dopasować go do swoich potrzeb, ponieważ błędny wybór może zepsuć nam całą przyjemność z jazdy!

 

 

 

Kilka prostych zasad i znajomość dostępnych modeli, z pewnością pozwoli nam na dobór odpowiedniego modelu, w którym nie tylko będziemy bezpieczni, ale również komfort naszej jazdy będzie na najwyższym możliwym poziomie. Pamiętajmy o tym, że dobrej jakości kask, nie tylko może uratować nasze zdrowie, ale w przypadku większej kolizji nawet życie.

 

  • Zewnętrzna skorupa kasku i jej materiał.

 

W sklepach znajdziemy ogromną ilość kasków, które mimo takiego samego kształtu i kolorystyki, będą różnić się znacząco od siebie ceną. W dużej mierze związane jest to z wykonaniem skorupy kasku, ponieważ w zakresie niższej półki cenowej, możemy znaleźć takie materiały jak ABS, termoplastik i poliwęglan. Jeśli jest to nasz pierwszy kask i nie chcemy wydawać dużej kwoty pieniędzy, najlepszym wyborem będzie odpuszczenie sobie kasku z termoplastiku, który jest jednak najsłabszym materiałem

 

Droższe modele, które swoją drogą będą o wiele lepiej chronić naszą głowę w czasie kolizji, wykonane są między innymi z takich materiałów jak włókno szklane, kevlar, włókno węglowe lub mieszanki różnego rodzaju laminatów. Tego typu wyposażenie jest obowiązkowe, w przypadku zakupu motocykla sportowego, który osiąga bardzo duże prędkości.

 

  • Rodzaje Kasków.

 

Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje kasków, a są nimi między innymi modele szczękowe, integralne, crossowe i otwarte.  

 

Najczęściej wybieranym modelem, jest kask integralny, który tworzy zwartą i szczelną skorupę. Jest to najlepiej wygłuszony typ kasku oraz charakteryzuje się największym bezpieczeństwem. Dzięki temu, że posiada bardzo opływowy kształt, wybierany jest zazwyczaj przez motocyklistów jeżdżących w pochylonej pozycji. Do jazdy turystycznej, najczęściej wykorzystywane są modele szczękowe, które zwyczajnie są najwygodniejsze, gdyż udostępniają nam lepszą wentylację. Są jednak o wiele gorzej wygłuszone od modeli integralnych. Kaski crossowe, to typowe modele do jazdy wyczynowej i terenowej, nie posiada on szyby, dzięki czemu oferuje doskonały przepływ powietrza i niską wagę. Kask otwarty natomiast wykorzystywany jest do spokojnej jazdy miejskiej.

 

Posiadając tego typu informacje, spokojnie możemy kupować swój pierwszy kask i ruszać w drogę!