Kaski motocyklowe – Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Odwiedzając sklep dla motocyklistów, możemy być zaskoczeni ilością dostępnych modeli. Co powodować będzie problem z wyborem, jeśli jesteśmy osobami początkującymi i nie wiemy jeszcze zbyt dużo na temat wygody, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, gdyż nie posiadamy praktycznego doświadczenia. Naturalnie pomocny może okazać się pracownik, który da nam kilka cennych rad i pomoże przy doborze odpowiedniego modelu. Zacznijmy jednak od podstawowych informacji, o których powinien wiedzieć każdy motocyklista.

 

Rodzaje kasków.

 

Wyróżniamy standardowo dwa rodzaje kasków, są nimi modele zamknięte i otwarte, z czego pierwsza grupa doskonale będzie nadawać się dla osób początkujących, gdy ryzyko kolizji i pierwszych szlifów jest największe. Chroni on naszą twarz, szczękę i głowę, więc ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu jest najmniejsze. Otwarte modele są najczęściej wykorzystywane przez motocyklistów nie wyjeżdżających poza miasto, lub osoby miłujące się w jednośladach które nie osiągają bardzo dużych prędkości.

 

Skorupa kasku.

 

Najtańsze modele wykonywane są z takich materiałów jak termoplastik, których powinniśmy unikać, gdyż nie są one w stanie ochronić naszej głowy w czasie kolizji. W sieci można znaleźć dużą ilość zdjęć, jak szybko ścierają się one podczas szlifu, co również nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa przy prędkościach powyżej 100km/h. Warto skorzystać z oferty firm, które posiadają w swoim asortymencie kaski, wykonane z włókna szklanego.

 

Wypełnienie EPS.

 

Jest to parametr mówiący nam o wypełnieniu kasku specjalną pianką, która ma największy wpływ na nasze bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu tego elementu, możemy liczyć na wytłumienie energii generowanej podczas uderzenia o twardą powierzchnię, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko wstrząsu mózgu i wielu poważniejszych obrażeń.

 

Wchłanianie wilgoci.

 

Sezon motocyklowy jest zawsze gorący, w końcu letnie dni spędzone na naszym jednośladzie są ogromną przyjemnością. Nie trzeba jednak mówić nikomu o tym, że nasza głowa jest szczelnie zamknięta w bardzo grubej skorupie, do której nie dopływa duża ilość powietrza. Wyściółka wewnętrzna ma za zadania wchłaniać wilgoć oraz dopasowywać kask do kształtu naszej głowy, więc im ten element jest lepiej wykonany, tym kask będzie dla nas o wiele wygodniejszy.

 

Powinniśmy zwrócić również uwagę na rodzaj zapięcia, ponieważ zazwyczaj wybieranym modelem przez osoby początkujące, jest popularny zatrzask, który zwyczajnie jest najwygodniejszy. Zapięcie DD jednak jest w stanie utrzymać kask przy dużo mocniejszym uderzeniu, co gwarantuje nam o wiele większe bezpieczeństwo jazdy.