Najlepszy materiał na kask motocyklowy. Na co zwrócić uwagę?

Wsiadając na swój ulubiony motocykl, zazwyczaj czujemy tak zwaną wolność, ponieważ jesteśmy o wiele bliżej natury, czujemy przysłowiowy “wiatr we włosach”, natomiast sam poziom adrenaliny jest dużo wyższy niż w przypadku jazdy samochodem. Czemu ten “wiatr we włosach” jest jedynie przysłowiowy? Ponieważ obowiązkowo do każdej jazdy powinniśmy zakładać ochronny kask motocyklowy!

 

Brak tego istotnego elementu nie tylko może kosztować nas mandat w wysokości 100 złotych, ale również może spowodować utratę zdrowia i życia. Warto więc zainwestować w profesjonalny kask, który nie tylko wytrzyma ewentualne uderzenie o twardą powierzchnię, ale również poradzi sobie podczas szlifu przy wyższej prędkości.

 

Jakich materiałów unikać?

 

Biorąc pod uwagę niższą półkę cenową, powinniśmy zapomnieć o modelach, których skorupa została wykonana z takiego materiału jak termoplastik, ponieważ co prawda spełnia on normy bezpieczeństwa, jednak praktyka udowodniła już wiele razy, klejone modele z tego materiały, rozpadały się na pół przy absurdalnie słabych uderzeniach, lub ścierały się one podczas szlifu, przy prędkości nieprzekraczającej 100km/h. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie jedziemy 90km/h i zwyczajnie stracimy przytomność, kask o tak niskiej jakości, nie będzie w stanie odpowiednio nas ochronić.

 

Który materiał dla początkujących?

 

Najlepszym wyborem będzie mieszanina włókien szklanych i węglowych, taki kask znajdziemy już w cenie 400-500 złotych i dostępne będą one w każdym sklepie. Nie jest to jeszcze może w pełni profesjonalny i zaawansowany kask motocyklowy, jednak z pewnością spełni on swoją rolę podczas zagrożenia. Tego typu kaski, nie tracą również swoich właściwości po latach, co możemy mieć miejsce w przypadku tańszych polimatów. Można zobrazować to w bardzo prosty sposób. Jeśli weźmy do ręki nową linijkę i spróbujemy ją zgiąć, będzie ona wytrzymała i nic się nie wydarzy. W przypadku kilkuletniej linijki, pojawiają się mikropęknięcia, które będą widoczne gołym okiem.

 

Kaski dla profesjonalistów.

 

Zazwyczaj najtrwalsze kaski dla profesjonalistów, są wykonywane z takich materiałów jak kevlar, który charakteryzuje się niesamowicie wysoką wytrzymałością. Produkowane są z niego między innymi kamizelki kuloodporne, więc musi to również o czymś świadczyć. Są one jednak wykorzystywane przez osoby które korzystają z takich miejsc jak tor, na którym można osiągnąć naprawdę dużą prędkość, więc jeśli jesteśmy amatorami podróżującymi po drogach z ograniczeniem do 90km/h, kask za 2000-3000 złotych, nie jest nam zwyczajnie potrzebny.