Pierwszy kask motocyklowy, czyli rozpoczęcie przygody z jednośladem.

Wielu z nas zaczynało swoją przygodę z motocyklami, mając jedynie kilka lat. Zazwyczaj schemat był podobny, ponieważ większość uczyła się jeździć na wiejskich drogach polnych lub żużlowych. Zazwyczaj wtedy mało kto przejmował się zabezpieczeniami, strojem, czy nawet kaskiem ochronnym, który mógł uratować w czasie kolizji życie. Sytuacja jednak wygląda zupełnie inaczej, jeśli pierwszy kontakt z jednośladem posiadamy na drodze miejskiej, gdzie bliskie spotkanie z asfaltem, lub innym uczestnikiem ruchu drogowego, może skończyć się dla nas tragicznie.

 

Zakup odpowiedniego kasku motocyklowego, powinien odbyć się nawet przed wyborem samej maszyny, tak by od pierwszego dnia, móc cieszyć się ze swojego zakupu. Odpowiedzmy sobie jednak na kilka pytań, jaki kask wybrać na pierwszą przygodę z motocyklem.

 

Bezpieczeństwo.

 

W sklepach znajdziemy masę kasków, które wykonane są z niskiej jakości materiałów, w cenie do 200 złotych. Jeśli nasz pierwszy jednoślad będzie skuterem miejskim, możemy pozwolić sobie na wybór otwartego kasku w tej cenie, jeśli jednak jest to nieco mocniejsza maszyna, którą będziemy wykorzystywać do pokonywania dłuższych tras, dużo lepszym pomysłem będzie integralny lub szczękowy model, który będzie chronił zarówno szczękę, twarz i całą naszą głowę. Dobrze wykonany kask motocyklowy, renomowanej i cenionej na rynku firmy, możemy nabyć w cenie 400-500 złotych. Dodatkowo na trasie możemy spodziewać się wielu owadów, więc spróbujmy sobie wyobrazić, jak wyglądałaby sytuacja, w której uderzyłaby w nas mucha przy prędkości powyżej 100 kilometrów na godzinę, z pewnością nie tylko będzie to dla nas bolesne, ale również szokujące i niebezpieczne, gdyż po takim uderzeniu którego się nie spodziewaliśmy, możemy wykonać nietypowy manewr, powodujący wypadek z innym pojazdem.

 

Wygoda podróżowania.

 

Kaski zamknięte, są o wiele lepiej wygłuszone, dzięki czemu przy większych prędkościach nie będziemy odczuwać dyskomfortu spowodowanego wiatrem. Jeśli często będziemy jednak zmuszeni na podróżowanie po miastach, powinniśmy przygotować się na korki. W tym wypadku model szczękowy, będzie pozwalał nam na dużo lepszy przepływ powietrza w naszym kasku, dzięki czemu letnie upały będą o wiele mniej dokuczliwe.

 

Jeśli nie posiadamy pewności co do swojego wyboru, zawsze możemy poszukać opinii na forach internetowych, lub sprawdzić rankingi kasków do 500 złotych. Z pewnością znajdziemy wiele cennych informacji. Przydatna może okazać się również opinia pracownika sklepu, w końcu rozmawiają oni z wieloma klientami i znają się na tym jak nikt inny!