Stosunek jakości do ceny – Kaski motocyklowe!

Odwiedzając sklep z akcesoriami dla motocyklistów, możemy zauważyć bardzo szeroką rozbieżność pomiędzy cenami kasków. Jest to obowiązkowy element wyposażenia, a jego brak w czasie jazdy, może kosztować nas 100 złotowy mandat. Nie jest to jednak kwestia jedynie ekonomiczna, a samo tłumaczenie, że nie przekraczamy prędkości powyżej 50 kilometrów na godzinę, ponieważ jeździmy tylko i wyłącznie po mieście, nie jest żadnym sensownym wytłumaczeniem.

 

Spróbujmy sobie nawet wyobrazić kolizję, przy prędkości 40 kilometrów na godzinę, jeśli uderzymy głową o drugi pojazd lub asfalt. Istnieje bardzo duże ryzyko, że nie skończy się to tylko i wyłącznie na kilku otarciach, ale może spowodować do stały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Warto więc posiadać na swojej głowie, chociażby najtańszy model posiadający certyfikat spełnienia norm bezpieczeństwa, który uda nam się kupić za 100 złotych.

 

Ceny kasków uzależnione są przede wszystkim od ich rodzaju i materiałów, z których została wykonana skorupa. Najtańsze modele są w granicy 100 – 150 złotych i co prawda posiadają one atest, jednak nie oznacza to, że są one wytrzymałe. Zazwyczaj w tej cenie oferowane są kaski otwarte, które służą maksymalnie do jazdy miejskiej, przy motocyklach nie rozwijających dużych prędkości. Dodatkowo są one zazwyczaj wykonane z termoplastiku, który jest jednym z najsłabszych materiałów.

 

W granicy 400-500 złotych, jesteśmy jednak w stanie nabyć dobrej jakości kask integralny, który gwarantuje nam bezpieczeństwo w czasie jazdy. Dodatkowo nie ulegnie on tak szybko zniszczeniu, gdyż wykorzystany materiał, będzie o wiele lepszej jakości. Sam kask będzie dobrze wygłuszony i szczelny, dzięki czemu przyjemność z jazdy przy większych prędkościach, będzie o wiele większa.

 

Jeśli jednak zwiększymy nasz budżet do 1000 złotych, możemy kupić już naprawdę porządny kask motocyklowy, który będzie nadawał się dla wszystkich posiadaczy sportowych maszyn. Są one zazwyczaj wykonane z włókna węglowego lub kevlaru, które charakteryzują się największą wytrzymałością. Jeśli zależy nam na takich udogodnieniach jak przyciemniany wizjer, bluetooth i wiele innych udogodnień, cena kasku może wzrosnąć nawet do kilku tysięcy złotych.

 

Podsumowując.

 

Na początku swojej przygody z motocyklami, nie musimy kupować od razu kasku powyżej tysiąca złotych, warto jednak zainwestować w solidną konstrukcję, którą uda nam się znaleźć w granicy 400-500 złotych. Lepiej odpuścić również modele za 100-150 złotych, gdyż nie będą one odpowiednio chronić naszej głowy w czasie kolizji.