Wszystko o kaskach motocyklowych dla początkujących.

Kupiliśmy lub otrzymaliśmy motocykl? Spełniliśmy swoje życiowe marzenie o jednośladzie? Świetnie, teraz przyszedł czas, by zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kasku, który będzie chronił naszą głową w czasie różnych incydentów. Bez tego elementu, nie powinniśmy nawet zastanawiać się nad przejażdżką, ponieważ kolizja nie musi być przecież spowodowana z naszej winy, a skończyć się może ona dla nas tragicznie.

 

Rodzaje kasków.

 

Hełmy motocyklowe dzielimy na kategorię zamkniętą i otwartą:

 

Otwarte – Nie posiadają szczęki i w wielu przypadkach, nie są wyposażone również w szybę. Przeważnie wykorzystywane są przez motocyklistów którzy nie osiągają dużych prędkości, lub osoby jeżdżące jedynie po mieście. Często możemy spotkać motocyklistów, którzy na trasy korzystają z gogli, ponieważ udostępnia to o wiele ciekawsze wrażenia.

 

Szczękowe – Doskonałe rozwiązanie dla motocyklistów turystycznych, którzy na trasie mogą liczyć na dużo lepsze uszczelnienie i ochronę swojej głowy, podnosząc tym samym szczękę podczas jazdy w terenach miejskich, przy niskich prędkościach.

 

Integralne – Najpopularniejsze, najlepiej uszczelnione i najbezpieczniejszy rodzaj kasku. Wykorzystane są przez motocyklistów posiadających modele maszyny sportowe, osiągające duże prędkość. Najlepszy wybór dla początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę.

 

Crossowe – Kaski dla zawodników terenowych, lekkie, nie posiadające szyby, wyposażone w daszek, chroniący nas przed roślinnością w terenie oraz promieniami słonecznymi.

 

EPS.

 

Jest to najważniejszy element, od którego zależy nasze bezpieczeństwo. Kaski motocyklowe wypełnione są specjalną pianką o różnej gęstości. Dzięki niej, energia podczas uderzenia jest tłumiona, a nasza głowa chroniona przed urazami. Bez tego elementu, sama skorupa nie ochroni nas wystarczająco dobrze w czasie kolizji.

 

Zamek.

 

Rozróżniamy dwa rodzaju zamków w kaskach motocyklowych, najpopularniejszym z nich jest zamek zatrzaskowy, co nie czyni go wcale najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest o wiele mniej wytrzymały od zastosowania zamków DD, które są w stanie wytrzymać o wiele poważniejsze sytuacje, utrzymując tym samym kask na naszej głowie.

 

Wykonanie skorupy.

 

Tańsze modele zazwyczaj są produkowane z polimerów, które są materiałami syntetycznymi. Nie są one jednak wytrzymałe i nie nadają się dla osób, które wyjeżdżają swoim motocyklem poza miasto. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu z włókna szklanego, węglowego, mieszanek tych materiałów, lub w przypadku zawodowców, będzie to materiał zwany kevlarem.